Oplodneni.info

Pomáhá dosáhnout úspěšného početí

Mimotělní oplodnění (in vitro fertilizace – IVF)

In vitro fertilizace – IVF – mimotělní oplodnění je metodou asistované reprodukce. Principem této metody je odběr vajíčka, jeho oplodnění spermiemi v laboratorních podmínkách a transfer embrya do děložní dutiny.

Odběru vajíčka předchází hormonální stimulace vaječníků, čímž se získá více vajíček. Ženě se podává v tabletové formě Clomifen citrát nebo v injekční formě gonadotropiny uvolňující hormon (GnRH). Gonadotropiny – folikulostimulační a luteinizační hormon mají vliv na růst a zrání folikulů.

S pomocí ultrazvuku se kontroluje, zda a kolik folikulů dozrálo. Sledují se také hodnoty hormonů v krvi. V potřebných případech se individuálně upraví dávkování léčiv.

Odběr vajíček

Předtím než dojde k samovolné ovulaci se jehlou přes poševní stěnu v krátké celkové anestézii provede odběr vajíček – ovum pick up. Jedná se o zákrok ambulantní, žena je propuštěna po dvouhodinovém sledování kvůli narkóze. Po odběru žena i nadále užívá léky, které udržují tělo připravené k přijetí embrya.

Zhodnotí se kvalita odebraných vajíček a ta vhodná se ve zkumavce – in vitro – smíchají se spermiemi. Spermie se odebírají od partnera (masturbací) v den oplodnění (po alespoň třídenní sexuální abstinenci) anebo se užívá zmražené sperma partnera či dárce.

Kultivace embryí z vajíček

Během 2 – 4 dní se z vajíček vykultivují embrya a maximálně 2 (kvůli rizika vícečetného těhotenství) se zavedou do dělohy – embryo transfer. Případná zbývající embrya se zamrazí (kryokonzervují) a mohou se použít v případě neúspěchu při dalším pokusu, mohou se však také použít za účelem dárcovství. Embryo se přenáší tenkým ohebným katétrem přes pochvu a děložní hrdlo do dělohy. Hodinu po přenosu může jít žena domů.

Těhotenský test zobrazí při úspěchu pozitivní výsledek asi po 14 dnech.

Původně se tato metoda využívala k léčbě neplodnosti způsobené neprůchodností vejcovodů, dnes se využívá u téměř všech poruch neplodnosti. Před počátkem IVF je pár důkladně testován a obeznámen s možnostmi léčby.

Rizika metody IVF

Tato metoda s sebou přináší i určitá rizika, která však nejsou vysoká. Stimulace ovarií může způsobit ovariální hyperstimulační syndrom, který je reakcí těla na hormonální léčbu, kdy vaječníky začnou produkovat velké množství folikulů. Projevuje se prosáknutím tkání, snížením tlaku a zvýšením srážlivosti krve. Žena pociťuje tlaky v podbřišku, může mít průjem a zvracet. Těžká forma může vést až k prasknutí vaječníku s nutností jeho odnětí.

Léčba je symtomatologická. Závažnou komplikací je přetočení vaječníku, což se projevuje prudkou bolestí. Pro zachování vaječníku je nutný okamžitý chirurgický zákrok. Při odběru vajíčka může dojít ke krvácení, infekci nebo poranění struktur v pánvi nebo dutině břišní. Tato metoda s sebou samozřejmě přináší také riziko neúspěchu léčby. Úspěšnost této metody v jednom cyklu je asi 25 %.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.